Close

Rakúsko

Rakúska-Vlajka-Rakúsko

    Rakúsko Je vnútrozemský spolkový štát ležiaci v strednej Európe. Po Habsburgovskej monarchie a Rímsko-nemeckej ríše vznikla Rakúska republika, teda Rakúsko. Originálny slovenský názov pochádza z češtiny, podľa hradu Ratgoz, kde to českí obchodníci skomolili na Rakús, a z toho pomenovali celú republiku, odkiaľ vznikol aj slovenský názov.

    Úradný jazyk je nemčina, no niektoré menšiny obyvateľov rozprávajú aj po slovinsky , maďarsky a chorvátsky. Rakúsko má cez 8 miliónov obyvateľov, z toho až štvrtina žije iba v hlavnom meste vo Viedni. V náboženstve má prevahu rímskokatolícka cirkev, takmer trištvrtina obyvateľstva sa hlási k tomu vierovyznaniu.

    Rakúsko je pomerne hornatá krajina, až 2/3 územia tvoria Alpy. Preto má krajina veľký význam pre cestovný ruch, je tam veľa lyžiarskych stredísk a v lete krajina poskytuje možnosti pre horolezectvo aj pre pešiu turistiku. Kvôli hornatosti má Rakúsko mierne no hlavne kontinentálne podnebie a je bohaté na dažďové a snehové zrážky. Nachádza sa tu mnoho jazier, a takmer celá vodná sústava Rakúska patrí Dunaju, ktorý je využívaný v krajine na lodnú dopravu. Väčšinu krajiny pokrývajú najmä lúky a lesy.

    V alpách zo zvierat môžeme vidieť najmä kamzíky, jelene, rysy, medvede a dravé vtáky. Rakúsko je bohatá krajina na nerastné suroviny. Hutnícky priemysel je známy hlavne v Štajersku a Tirolsku , kde sa spracovávajú rudy a hnedé uhlie. Strojársky a automobilový priemysel je dobre rozvinutý najmä v Hornom Rakúsku. Textilný priemysel je hlavne vo Viedni a v Tirolsku. Miestne zvyky sú udržiavané po celom Rakúsku, patrí sem predovšetkým hudba, tanec, divadlo, poézia, rezbárstvo a vyšívanie.

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Viac Info

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Viac info tu: https://www.google.com/about/company/user-consent-policy.html

Close